WICEMINISTER TADEUSZ SŁAWECKI NA UROCZYSTYM ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOŁY W RUCHU

IMG 7416m– Chcemy, aby nauczyciele kładli nacisk na ocenianie rzeczywistego wysiłku i zaangażowania uczniów w zajęcia WF, zgodnie z ich możliwościami i predyspozycjami, a także zachęcali uczniów do regularnego wysiłku fizycznego w czasie wolnym od nauki – powiedział wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki podczas dzisiejszej (19 września) uroczystości zakończenia Roku Szkoły w Ruchu. W spotkaniu, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego na warszawskiej Woli, uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, kuratorzy i pracownicy kuratoriów oświaty, a także przedstawiciele instytucji i organizacji tworzących Koalicję Roku Szkoły w Ruchu. Specjalnym gościem spotkania był znany polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz.

Czytaj więcej: WICEMINISTER TADEUSZ SŁAWECKI NA UROCZYSTYM ZAKOŃCZENIU ROKU SZKOŁY W RUCHU

Tabliczki dla wszystkich!

Szanowni Państwo!

Jesteśmy przekonani, że akcja „Ćwiczyć każdy może” stworzyła możliwość lepszego poznania oczekiwań uczniów wobec szkoły i przedmiotu wychowanie fizyczne, co w przyszłym roku szkolnym pozwoli sprostać wymaganiom, przed jakimi coraz częściej stają nauczyciele WF i wychowawcy. Mamy nadzieję, że uwzględnienie potrzeb i propozycji uczniów odnośnie wychowania fizycznego w połączeniu z doświadczeniem pedagogów będzie sprzyjać podniesieniu frekwencji na lekcjach WF oraz polepszeniu ogólnej kondycji fizycznej uczniów.

Cieszymy się, że wszystkie szkoły i przedszkola, które zapisały się do akcji realizowały przewidziane zadania. Chcielibyśmy nagrodzić zaangażowanie i trud WSZYSTKICH placówek, które przystąpiły do akcji – także tych, którym nie udało się dopełnić ostatecznych formalności – przekazując tabliczki z tytułem Szkoły i Przedszkola w Ruchu.

Aby otrzymać tabliczkę (placówki o statusach: zarejestrowana i biorąca udział), prosimy o skontaktowanie się z właściwym KO z prośbą o wydanie tabliczki.

Wszystkim Uczestnikom akcji serdecznie gratulujemy osiągnięć!

Pozdrawiamy,
Zespół RSR

Sprawdź kibicu swoją wiedzę! Quiz Wiedzy o Sporcie już 14 czerwca!

W najbliższą sobotę (14 czerwca) odbędzie się drugi Narodowy Dzień Sportu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla wszystkich zapalonych kibiców sportowych Quiz Wiedzy o Sporcie!

14 czerwca, o godz. 12:00 na profilu Ministerstwa Edukacji Narodowej na Facebooku opublikujemy 10 niełatwych pytań testowych. Weź udział i sprawdź co tak naprawdę wiesz o polskim sporcie! Na najlepszych i najszybszych czekają nagrody!

Przed wysłaniem odpowiedzi koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu.

Plakat NDS OGOLNY -swiercz-01


Narodowy Dzień Sportu 2014

W tym roku do akcji przyłączyło się wiele miast. Wszyscy, którzy kochają sport, będą mogli bezpłatnie korzystać ze specjalnie zorganizowanych treningów w różnych dyscyplinach sportowych.

Projekt skierowany jest zarówno do osób uprawiających już sport rekreacyjnie, jak i tych, którzy dopiero planują rozpoczęcie przygody z treningami.

Aby zapisać się na zajęcia:
1.    Sprawdź harmonogram i zapamiętaj numer wydarzenia;
2.    Wejdź na stronę www.nds.org.pl  i znajdź je po numerze;
3.    Uzupełnij na liście swoje dane i wyślij;
4.    Na maila dostaniesz potwierdzenie zgłoszenia.

Część treningów poprowadzą wybitni polscy sportowcy, w tym olimpijczycy. Będą to m.in:
•    trening zapaśniczy - Andrzej Supron,
•    trening siatkarski - Paweł Papke,
•    trening lekkoatletyczny - Jacek Wszoła,
•    treningi sportów walki - Aneta Szczepańska, Rafał Kubacki, Iwona Guzowska.

Główną imprezą tegorocznej edycji będzie Mecz z Mistrzami w Warszawie. Zagrają w nim byli reprezentanci Polski w piłce nożnej oraz najlepsi uczestnicy piłkarskiego treningu, który odbędzie się tuż przed wielkim meczem.

***

To już 2.edycja projektu, którego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród Polaków. Organizowany jest przez Fundację Zwalcz Nudę we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Więcej informacji
, w tym rejestracja na treningi na oficjalnej stronie Narodowego Dnia Sportu.


Sprawdź czy Twoja placówka otrzymała tytuł!

Aby sprawdzić czy placówka otrzymała tytuł Szkoły/Przedszkola w Ruchu wystarczy wyszukać ją na mapie szkół i przedszkoli: http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol-w-ruchu

Placówki oznaczone na zielono otrzymały tytuł, wnioski placówek oznaczonych na niebiesko są jeszcze weryfikowane.

25 przedszkole

Na Szkoły i Przedszkola w Ruchu w kuratoriach oświaty czekają przygotowane przez nas tabliczki. Po przyznaniu tytułu skontaktujcie się z właściwym KO i poproście o wydanie tabliczki.


21 szkola     


Zespół Roku Szkoły w Ruchu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Inauguracja piątej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku!

3 czerwca w Ośrodku Kultury Morskiej odbyła się inauguracja jubileuszowej – V edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Gospodarzami uroczystości byli Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i pomysłodawca Programu – mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz. Jak zapowiadają organizatorzy w sezonie 2014 na uczniów gdańskich szkół czeka mnóstwo atrakcji.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od 2010 roku, od tego czasu w rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej wypłynęło ponad 14 tysięcy uczestników! Prezydent Paweł Adamowicz podkreślił, że inicjatywa rozwija się z każdą edycją i wzbogacana jest o nowe elementy. Jednym z podstawowych filarów Programu jest przekazywanie młodzieży wiedzy na temat bogatej, morskiej tradycji Gdańska. Uczniowie mijając Stocznię Gdańską, Westerplatte, zwiedzając Twierdzę Wisłoujście poznają znaczenie morza w historii ich miasta. Drugim filarem Programu jest oczywiście sport i promocja aktywności fizycznej. We wtorkowej inauguracji uczestniczył również Jerzy Barski, Naczelnik Wydziału Wspierania Rozwoju Dziecka w Departamencie Zwiększania Szans Edukacyjnych, przedstawiciel akcji „Rok Szkoły w Ruchu” Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Energię czerpię z wody – rusza ogólnopolski konkurs Programu Edukacji Morskiej!

PEM konkurs eko plakat PolskaProgram Edukacji Morskiej w Gdańsku już po raz czwarty ogłasza ogólnopolski konkurs ekologiczny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu zdjęcia najlepiej ilustrującego hasło przewodnie - w tym roku inicjatywa realizowana jest pod hasłem: WODA I ENERGIA.

Każda edycja ogólnopolskiego konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku jest odpowiedzią na najaktualniejsze problemy współczesnego świata, w dziedzinie ochrony środowiska. Od dwóch lat tematyka akcji bezpośrednio nawiązuje do World Water Day – Światowego Dnia Wody, ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Energię czerpię z wody – rusza ogólnopolski konkurs Programu Edukacji Morskiej!

Czas wysyłać wnioski! Do 31 marca 2014 r.!

Szkoły i przedszkola, które zgłosiły się do Akcji „Ćwiczyć każdy może”, zobowiązane są przesłać w formie elektronicznej i papierowej wniosek o przyznanie tytułu na adres Ośrodka Rozwoju Edukacji do 31 marca 2014 r.

stoper

Do przyznania tytułu Szkoły w Ruchu/Przedszkola w Ruchu wystarczy wydrukowany i podpisany przez dyrektora placówki wniosek (uprzednio wysłany drogą elektroniczną) z oświadczeniem, że szkoła posiada zgody na wykorzystanie wizerunku osób występujących w filmach i na zdjęciach, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do regulaminu akcji. Tym samym informujemy, że nie ma konieczności wysyłania pocztą tradycyjną zgód stanowiących załączniki do regulaminu, Ośrodek Rozwoju Edukacji może jednak poprosić dyrekcję szkoły/przedszkola o udostępnienie wypełnionych zgód.JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK O PRZYZNANIE TYTUŁU SZKOŁY W RUCHU/PRZEDSZKOLA W RUCHU:

1. Formularz elektroniczny (wniosek) znajduje się tu: http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/index.php/formularz; Po ponownym wpisaniu numeru REGON placówki pojawią się dodatkowe pola do uzupełnienia

2. Formularz elektroniczny (wniosek) można wypełnić tylko raz!


3. Formularz elektroniczny zawiera oświadczenie dyrektora o posiadaniu zgód na wykorzystanie wizerunku, nie ma więc potrzeby załączania dodatkowych dokumentów:

Do odhaczenia w formularzu będą:
>>>Oświadczam, że szkoła posiada zgody na wykorzystanie wizerunku osób występujących w
filmach i na zdjęciach, zgodnie ze wzorami określonymi w załącznikach do regulaminu akcji
(zał. 1 i 2).

>>>Oświadczam, że posiadam zgodę autora/autorów utworu/utworów które przesyłam, zgodnie
z wzorem określonym w załączniku nr 3 do regulaminu akcji.

4. Nie ma konieczności pisania obszernych opisów. W opisie obszaru można zamieścić linki do strony www szkoły/przedszkola, kierujące do zdjęć, filmów, scenariuszy zajęć i in. dokumentów

5. Do formularza można wpisać działania szkoły/przedszkola z bieżącego roku szkolnego, tj. również te z września, października i listopada oraz działania cykliczne (także te z kwietnia, maja i czerwca), dokumentując rok poprzedni (np. czerwcowy dzień sportu obchodzony corocznie w szkole z dokumentacją za czerwiec 2013)

6. Pole opisu ma limit ok. 65 000 znaków. Jeśli opis będzie zbyt długi, formularz wyświetli komunikat o braku możliwości wysłania wniosku

7. Przyciski ‘wyślij’ i ‘wydrukuj’ pojawią się po kompletnym uzupełnieniu pól dla 3 obszarów akcji

8. Przypominamy, że zgody na wykorzystanie wizerunku zostają w szkole. Nie ma też potrzeby przesyłania zdjęć, filmików i in. dokumentów, jeśli w formularzu zamieściliśmy do nich link. Mogą natomiast Państwo załączyć kopię zaświadczenia o ukończeniu kursu/szkolenia (obszar 4)

9. Do 31 marca czekamy na wnioski wypełnione elektronicznie!W razie pytań prosimy o kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel. (22) 345 37 79


Zespół RSR

Zadanie nr 2 (obszar nr 9) i KONKURS!!!

Odbijamy i podrzucamy! Wszystko co okrągłe, lekkie, co odbijać i podrzucać się da! Głową, nogą, ręką! I zliczamy! Kto ile, kto więcej i wspólny wynik nasz! :-)

Upominki Gortat MEN 3

Nagrodą dla pięciu Laureatów oraz trzech wyróżnień w Konkursie będą upominki z autografem koszykarza Marcina Gortata oraz upominki Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Konkurs polega na wykonaniu fotografii lub filmu w ramach zadania nr 2 (obszar nr 9 Regulaminu Akcji „Ćwiczyć każdy może”) ogłoszonego za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook na profilu Rok Szkoły w Ruchu
. Zdjęcia lub film mogą mieć charakter grupowy lub indywidualny i powinny pokazywać, że zajęcia z wychowania fizycznego mogą być atrakcyjne dla uczniów.

Każdy Uczestnik Konkursu może zgłosić maksymalnie trzy zdjęcia lub filmy. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie JPG/JPEG, powinny być opisane i podpisane imieniem i nazwiskiem Uczestnika Konkursu. Zgłoszony do Konkursu plik multimedialny (film) powinien być zapisany w rozszerzeniu .mpg, .avi, .mov, .wm, .mp4, powinien być również opisany i podpisany imieniem i nazwiskiem Uczestnika Konkursu. Przystąpienie do Konkursu następuje poprzez udostępnienie zdjęć (w postaci albumu) i filmów w serwisie społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/rokszkolywruchu z dopiskiem Konkurs fotograficzny „Ćwiczyć każdy może”. Wypełnione zgłoszenie konkursowe należy przesłać na adres:
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Al. Szucha 25
00-918 Warszawa
z dopiskiem Konkurs fotograficzny „Ćwiczyć każdy może”.

W Konkursie będą rozpatrywane tylko i wyłącznie prace, które zostały udostępnione w serwisie społecznościowym Facebook pod adresem www.facebook.com/rokszkolywruchu do dnia 14 lutego 2014 r. i tylko tych autorów którzy prześlą zgłoszenie konkursowe pocztą lub przesyłką kurierską (na koszt nadsyłającego) do 21 lutego 2014 r. (decyduje data stempla pocztowego lub data nadania przesyłki kurierskiej potwierdzona u operatora przesyłki).

Zapraszamy na zimowy piknik żeglarski!

Logo gdansk PEM

Żeglarze nie nudzą się w ferie! Program Edukacji Morskiej w Gdańsku przygotował propozycję dla wszystkich młodych miłośników wiatru i wody.

fot2

31 stycznia odbędzie się piknik żeglarski, podczas którego zaplanowano mnóstwo atrakcji.

Szczególnie zapraszamy uczniów gdańskich szkół, którzy mają za sobą edukacyjny rejs po Zatoce Gdańskiej i złapali żeglarskiego bakcyla. Będzie to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie rodzaje węzłów oraz zasady poruszania się po łódce, tak aby być gotowym do nowego sezonu – mówi Maciej Makuła, Kierownik Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Program Edukacji Morskiej 1000px-074

W programie ponadto: emocjonujące zawody w przeciąganiu liny, kurs pierwszej pomocy oraz stoisko naukowe, przy którym uczestnicy pikniku, korzystając ze specjalistycznego sprzętu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, będą mogli zbadać skład wody i porównać jej właściwości z kolejnych etapów oczyszczania. Organizatorzy zaplanowali także zajęcia dla najmłodszych żeglarzy, którzy przygodę z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku mają jeszcze przed sobą.

Piknik odbędzie się 31 stycznia w Morskim Przedszkolu przy ul. Rogalińskiej 17, od godziny 14.00.

Więcej: www.programedukacjimorskiej.pl/zimowy-piknik-zeglarski